Üretici Fiyatları Yüzde 27,38 Arttı: Sanayide En Yüksek Aylık Artış Enerjide
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2026 dönemine ilişkin Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) sonuçlarını açıkladı. Üretici fiyatları yıllık yüzde 27,38, aylık yüzde 2,07 yükseldi. İmalat sanayisinde yıllık fiyat artışı yüzde 29,09 olurken enerji ana sanayi grubundaki aylık artış yüzde 3,55'e ulaştı. Açıklanan veriler, özellikle üretim, sanayi, ticaret ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin maliyet hesaplamaları, fiyatlandırma politikaları ve finansal planlamaları açısından önem taşıyor.
TÜİK tarafından 5 Ekim 2026 tarihinde yayımlanan Eylül 2026 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi sonuçları, sanayi sektöründe üretici fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini ortaya koydu.
Verilere göre üretici fiyatları, bir önceki yılın aralık ayına kıyasla yüzde 23,38 arttı. On iki aylık ortalamalara göre artış ise yüzde 27,81 olarak gerçekleşti.
Özellikle enerji ürünlerinde aylık fiyat artışının diğer ana sanayi gruplarından yüksek olması dikkat çekti.
Üretici fiyatlarındaki gelişmeler, şirketlerin hammadde temini, stok yönetimi, satış fiyatlarının belirlenmesi ve maliyet bütçelerinin güncellenmesi açısından önemli göstergeler sunuyor.
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 27,38 Arttı
TÜİK verilerine göre Yİ-ÜFE, Eylül 2026 döneminde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27,38 yükseldi.
Aylık artış yüzde 2,07 olarak kaydedildi.
Yılbaşından itibaren fiyat artışı yüzde 23,38 olurken on iki aylık ortalamalara göre artış yüzde 27,81 düzeyinde gerçekleşti.
| Gösterge | Eylül 2026 |
|---|---|
| Aylık Yİ-ÜFE | %2,07 |
| Yılbaşından itibaren | %23,38 |
| Yıllık Yİ-ÜFE | %27,38 |
| On iki aylık ortalama | %27,81 |
Bu oranlar, yurt içinde üretimi gerçekleştirilen ve iç piyasaya satılan belirli sanayi ürünlerinin üretici fiyatlarındaki değişimi gösteriyor.
Ancak üretici fiyatlarındaki artış, bütün işletmelerin satış fiyatlarını aynı oranda yükselttiği anlamına gelmiyor.
Yıllık Üretici Enflasyonu Geçen Yılın Üzerinde
Eylül 2025 döneminde yıllık Yİ-ÜFE artışı yüzde 26,59 olarak gerçekleşmişti.
Eylül 2026'da bu oran yüzde 27,38'e yükseldi.
Böylece yıllık üretici fiyat artış hızı, geçen yılın aynı ayına göre 0,79 puan arttı.
Buna karşılık aylık fiyat artışı Eylül 2025'te yüzde 2,52 iken Eylül 2026'da yüzde 2,07 olarak gerçekleşti.
Bu veriler, yıllık ve aylık enflasyon oranlarının farklı yönlerde değişebileceğini gösteriyor.
Şirketlerin maliyet analizlerinde yalnızca yıllık artışları değil, son aylardaki fiyat hareketlerini de değerlendirmesi önem taşıyor.
İmalat Sanayisinde Fiyatlar Yüzde 29,09 Yükseldi
İmalat sektöründe üretici fiyatları yıllık yüzde 29,09 arttı.
Aylık fiyat artışı ise yüzde 2,32 oldu.
İmalat sanayisi, farklı sektörlerde kullanılan hammadde, ara malı ve nihai ürünlerin üretimini kapsıyor.
Dolayısıyla imalat fiyatlarındaki değişimler, üretim zincirinin farklı aşamalarındaki şirketlerin maliyetlerini etkileyebiliyor.
Ancak imalat sanayisindeki yüzde 29,09'luk yıllık artış, her üreticinin maliyetlerinin veya satış fiyatlarının aynı oranda yükseldiğini göstermiyor.
Ürün gruplarının fiyat hareketleri ve işletmelerin maliyet yapıları arasında farklılıklar bulunuyor.
Madencilikte Yıllık Artış Yüzde 34,15
Eylül ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe üretici fiyatları yıllık yüzde 34,15 arttı.
Bu oran, dört ana sanayi sektörü arasında en yüksek yıllık fiyat artışı oldu.
Buna karşılık sektörün aylık üretici fiyat endeksi yüzde 0,78 geriledi.
Bu durum, bir sektörde yıllık fiyat düzeyi yükselmiş olmasına rağmen belirli bir ayda fiyat düşüşü yaşanabileceğini gösteriyor.
Madencilik sektöründeki fiyat değişimleri, ilgili ürünleri hammadde veya ara girdi olarak kullanan sanayi kuruluşları açısından önem taşıyabiliyor.
Özellikle metal, mineral ve diğer maden ürünlerini kullanan işletmelerin satın alma fiyatlarını düzenli takip etmesi gerekiyor.
Elektrik ve Gaz Üretiminde Yıllık Artış Yüzde 8,67
Elektrik ve gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe yıllık üretici fiyat artışı yüzde 8,67 olarak gerçekleşti.
Aylık artış ise yüzde 0,97 oldu.
Bu sektörün yıllık artış oranı, imalat ve madencilik sektörlerinin altında kaldı.
Ancak söz konusu endeksin elektrik ve doğal gazın bütün nihai tüketici tarifelerinin değişimini birebir yansıttığı düşünülmemeli.
İşletmelerin enerji maliyetleri; tüketim miktarları, sözleşme koşulları, tarifeler ve faaliyet özelliklerine göre değişebiliyor.
Bu nedenle şirketlerin enerji bütçelerini güncellerken kendi tüketim ve fatura verilerini esas alması gerekiyor.
Su Temininde Fiyat Artışı Yüzde 29,70
Su temini sektöründe üretici fiyatları yıllık yüzde 29,70 arttı.
Aylık fiyat artışı ise yüzde 1,83 olarak açıklandı.
Su temini, özellikle yüksek miktarda su kullanan üretim tesisleri açısından önemli bir maliyet kalemi oluşturabiliyor.
Ancak sektörel üretici fiyat endeksi ile her işletmenin ödediği su tarifesi aynı gösterge değil.
Özellikle faaliyet gösterilen bölge, kullanım türü ve uygulanabilir tarife koşulları maliyetleri etkileyebiliyor.
Şirketlerin su kullanımına ilişkin bütçelerini oluştururken fiilî tüketim miktarlarını ve kendilerine uygulanan tarifeleri dikkate alması önem taşıyor.
Sanayi Sektörlerine Göre Fiyat Artışları
| Sektör | Yıllık değişim | Aylık değişim |
|---|---|---|
| Madencilik ve taş ocakçılığı | +%34,15 | -%0,78 |
| İmalat | +%29,09 | +%2,32 |
| Elektrik ve gaz üretimi, dağıtımı | +%8,67 | +%0,97 |
| Su temini | +%29,70 | +%1,83 |
Tablodaki oranlar, TÜİK'in Eylül 2026 Yİ-ÜFE sonuçlarından alınmıştır.
Enerji Ana Sanayi Grubunda Aylık Artış Yüzde 3,55
Ana sanayi grupları incelendiğinde eylül ayında en yüksek aylık fiyat artışı enerji grubunda gerçekleşti.
Enerji ürünlerinde fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 3,55 yükseldi.
Yıllık artış ise yüzde 30,82 olarak kaydedildi.
Bu gelişme, enerjiyle bağlantılı ürün fiyatlarının sanayi maliyetleri açısından önemini ortaya koyuyor.
Ancak enerji ana sanayi grubundaki yüzde 3,55'lik artış, her işletmenin elektrik veya doğal gaz faturasının aynı oranda yükseldiği anlamına gelmiyor.
Enerji ana sanayi grubunun kapsamı ile belirli bir işletmenin kullandığı enerji kaynakları farklı olabilir.
Ara Mallarında Yıllık Artış Yüzde 28,11
Ara malları grubunda üretici fiyatları yıllık yüzde 28,11 arttı.
Aylık artış ise yüzde 2,04 olarak gerçekleşti.
Ara malları, başka mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılan ürünleri kapsıyor.
Bu nedenle ara malı fiyatlarındaki değişimler, farklı sektörlerde faaliyet gösteren üreticilerin maliyet yapısını etkileyebiliyor.
Özellikle hammadde ve yarı mamul alımlarının yüksek paya sahip olduğu işletmelerde ara malı fiyatlarının izlenmesi önem taşıyor.
Ancak şirketin bütün hammadde maliyetlerinin yüzde 28,11 arttığı sonucuna ulaşmak için yalnızca genel endeks yeterli değil.
İşletmenin satın aldığı ürünlerin kendi fiyat değişimleri ayrıca değerlendirilmelidir.
Dayanıklı Tüketim Mallarında Artış Yüzde 26,97
Dayanıklı tüketim malları grubunda fiyatlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,97 yükseldi.
Eylül ayındaki artış ise yüzde 1,54 oldu.
Bu grup, uzun süre kullanılabilen çeşitli tüketim mallarını kapsıyor.
Dayanıklı tüketim mallarındaki üretici fiyat değişimleri, ilgili ürünleri satan ticaret işletmelerinin stok ve fiyatlandırma kararlarında etkili olabilir.
Ancak üretici fiyatlarıyla nihai tüketici satış fiyatlarının her durumda aynı oranda değişmesi beklenmemeli.
Perakende satış fiyatları, üretici fiyatlarının yanı sıra dağıtım giderleri, ticari marjlar ve diğer unsurlardan etkileniyor.
Dayanıksız Tüketim Mallarında Yüzde 25,97 Artış
Dayanıksız tüketim malları grubunda üretici fiyatları yıllık yüzde 25,97 arttı.
Aylık artış yüzde 1,59 olarak gerçekleşti.
Bu ürün grubu, görece kısa sürede tüketilen çeşitli mal kategorilerini kapsıyor.
Özellikle gıda ve diğer tüketim ürünlerinin üretimiyle bağlantılı işletmeler açısından maliyetlerin değişimi önem taşıyor.
Ancak dayanıksız tüketim mallarındaki genel fiyat endeksi, her ürünün aynı oranda zamlandığını göstermiyor.
İşletmelerin fiyatlandırma kararlarında ürün bazında maliyet hesaplamaları yapması gerekiyor.
Sermaye Mallarında Yıllık Artış Yüzde 21,55
Sermaye mallarında üretici fiyatları yıllık yüzde 21,55 arttı.
Aylık değişim yüzde 1,47 olarak gerçekleşti.
Sermaye malları; üretim faaliyetlerinde kullanılan makine, ekipman ve belirli yatırım mallarını kapsıyor.
Bu nedenle sermaye malı fiyatlarındaki gelişmeler, yeni tesis kurmayı veya üretim kapasitesini artırmayı planlayan şirketlerin yatırım bütçeleri açısından önem taşıyor.
Ancak sermaye malları endeksindeki artış, bütün makinelerin ve ekipmanların fiyatlarının aynı oranda değiştiği anlamına gelmiyor.
Yatırım kararlarında güncel teklifler, finansman koşulları ve beklenen ekonomik faydalar birlikte değerlendirilmelidir.
Ana Sanayi Gruplarında Fiyat Değişimi
| Ana sanayi grubu | Yıllık artış | Aylık artış |
|---|---|---|
| Ara malları | %28,11 | %2,04 |
| Dayanıklı tüketim malları | %26,97 | %1,54 |
| Dayanıksız tüketim malları | %25,97 | %1,59 |
| Enerji | %30,82 | %3,55 |
| Sermaye malları | %21,55 | %1,47 |
Enerji grubunun hem yıllık hem de aylık fiyat artışında diğer ana sanayi gruplarının üzerinde bulunması dikkat çekti.
Üretici Fiyatları ile Tüketici Fiyatları Arasındaki Fark
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ile Tüketici Fiyat Endeksi farklı ekonomik göstergelerdir.
Yİ-ÜFE, yurt içinde üretilen ve iç piyasada satılan belirli sanayi ürünlerinin üretici fiyatlarını ölçüyor.
TÜFE ise hanehalklarının tüketim amacıyla satın aldığı mal ve hizmetlerin fiyat değişimini gösteriyor.
Bu nedenle iki endeksin kapsamı, ürün ağırlıkları ve ölçüm yöntemleri farklılaşıyor.
Üretici fiyatlarında artış yaşanması, aynı dönemde tüketici fiyatlarının birebir aynı oranda yükseleceği anlamına gelmiyor.
Fiyat hareketlerinin tüketiciye yansıması, ürünün niteliği, rekabet koşulları ve dağıtım yapısı gibi unsurlardan etkilenebilir.
Stok Maliyetleri Açısından Nelere Dikkat Edilmeli?
Üretici fiyatlarındaki artış, özellikle hammadde ve ticari mal stokları bulunan şirketler açısından önem taşıyor.
Ancak genel Yİ-ÜFE oranının yükselmesi, mevcut stokların muhasebe değerlerinin doğrudan aynı oranda artırılabileceği anlamına gelmiyor.
Stokların muhasebeleştirilmesinde Vergi Usul Kanunu ve uygulanan finansal raporlama çerçevesinin hükümleri esas alınmalı.
TFRS uygulayan işletmelerde TMS 2 Stoklar Standardı kapsamında stokların maliyet ve net gerçekleşebilir değerden düşük olanı üzerinden ölçülmesi gerekiyor.
Dolayısıyla stokların muhasebe değeri, yalnızca üretici fiyat endeksi oranına dayanılarak yeniden belirlenmemeli.
Üretim Maliyetlerinin Hesaplanmasına Etkisi
Sanayi işletmeleri açısından maliyet muhasebesi, ürünlerin gerçek üretim maliyetinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.
Direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim giderleri, maliyet hesaplamalarının temel bileşenlerini oluşturuyor.
Yİ-ÜFE verileri, belirli hammadde ve üretim girdilerinin fiyat eğilimlerinin değerlendirilmesinde yardımcı gösterge olabilir.
Ancak işletmenin üretim maliyetini hesaplamak için gerçekleşmiş harcamaların ve ilgili muhasebe esaslarının dikkate alınması gerekiyor.
Örneğin enerji ana sanayi grubunda aylık yüzde 3,55 artış yaşanması, bir üretim işletmesinin genel üretim giderlerinin de aynı oranda yükseldiğini göstermiyor.
Her maliyet kaleminin kendi tutarı üzerinden değerlendirilmesi önem taşıyor.
Üretici Fiyatlarındaki Artış Kâr Marjlarını Nasıl Etkiler?
Şirketlerin üretim maliyetlerinde meydana gelen artışların satış fiyatlarına aynı hızda yansıtılamaması, kâr marjlarının daralmasına neden olabilir.
Özellikle sabit fiyatlı satış sözleşmeleri bulunan işletmelerde maliyet artışlarının yönetimi daha önemli hale geliyor.
Buna karşılık bazı şirketler maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtarak marjlarını koruyabilir.
Bu nedenle üretici fiyat endeksindeki artışın bütün şirketlerin kârlılığını aynı şekilde etkilemesi beklenmemeli.
Şirketlerin brüt kâr marjlarını, birim maliyetlerini ve ürün bazındaki satış fiyatlarını düzenli analiz etmesi gerekiyor.
Yİ-ÜFE'ye Göre Sözleşme Bedelleri Otomatik Artar mı?
Yİ-ÜFE, ekonomik analizlerde ve belirli sözleşmelerde fiyat güncelleme ölçütü olarak kullanılabilen resmî bir endeks.
Ancak eylül ayında yıllık yüzde 27,38 artış açıklanması, bütün ticari sözleşmelerin otomatik olarak bu oranda artırılması gerektiği anlamına gelmiyor.
Sözleşmelerde uygulanacak fiyat değişiklikleri, taraflar arasında belirlenen koşullara ve varsa özel mevzuat hükümlerine göre değerlendirilmeli.
Özellikle sözleşmede hangi endeksin ve hangi dönemin esas alınacağı açık biçimde belirtilmiş olmalı.
Ayrıca bazı işlemlerde fiyat artışlarının özel hukuki sınırlamalara tabi olabileceği unutulmamalı.
Vergi ve KDV Açısından Yeni Bir Zorunluluk Var mı?
TÜİK'in Yİ-ÜFE sonuçlarını açıklaması, yeni bir KDV veya kurumlar vergisi oranı belirlemiyor.
Benzer şekilde işletmelerin bütün faturalarını açıklanan üretici fiyat artışı kadar yükseltmeleri gerektiği yönünde bir zorunluluk oluşturmuyor.
Vergisel yükümlülükler, gerçekleştirilen işlemlerin niteliğine ve yürürlükteki vergi mevzuatına göre belirlenmeye devam ediyor.
Ancak bazı kanuni düzenlemelerde fiyat endeksleri belirli hesaplamalar için esas alınabiliyor.
Bu tür uygulamalarda hangi endeksin, hangi dönemin ve hangi yöntemin kullanılacağı ilgili mevzuatta ayrıca düzenleniyor.
Dolayısıyla genel Yİ-ÜFE oranı bütün vergi hesaplamalarına doğrudan uygulanmamalı.
Muhasebe Birimleri Hangi Kontrolleri Yapmalı?
Üretici fiyatlarındaki gelişmeler, şirketlerin dönemsel finansal analizlerinde dikkate alınabilecek göstergeler arasında bulunuyor.
Özellikle hammadde, ticari mal, enerji ve diğer üretim girdilerine ilişkin alış fiyatları düzenli karşılaştırılmalı.
Maliyet hesaplarının doğru çalıştığı ve ilgili harcamaların uygun dönemlerde muhasebeleştirildiği kontrol edilmeli.
Stok maliyetleriyle satışların maliyeti arasındaki ilişki incelenmeli.
Ayrıca bütçe ile gerçekleşen maliyetler karşılaştırılarak önemli sapmaların nedenleri araştırılmalı.
Bu kontroller, işletmelerin maliyet artışlarını daha sağlıklı yönetmesine yardımcı olabilir.
Şirketler 2026 Son Çeyrek Bütçelerini Nasıl Güncellemeli?
Eylül 2026 üretici fiyatları, şirketlerin yılın son çeyreğine yönelik bütçe ve finansal tahminlerinde değerlendirebileceği güncel veriler sunuyor.
Özellikle üretim ve stok maliyetlerinin yüksek olduğu işletmelerde satın alma bütçeleri gözden geçirilmeli.
Hammadde ve ara malı ihtiyaçları mevcut siparişlerle birlikte değerlendirilmeli.
Enerji giderlerindeki değişimlerin üretim maliyetine etkisi hesaplanmalı.
Ayrıca yatırım planlarında kullanılacak makine ve ekipmanların güncel fiyat teklifleri karşılaştırılmalı.
Bununla birlikte bütçelerin yalnızca genel enflasyon oranına göre güncellenmesi yeterli olmayabilir.
İşletmenin kendi maliyet yapısı ve sözleşme koşulları esas alınmalıdır.
Sanayide Fiyat Baskısı Sürüyor
TÜİK'in 5 Ekim 2026 tarihinde açıkladığı Eylül 2026 sonuçlarına göre yurt içi üretici fiyatları yıllık yüzde 27,38, aylık yüzde 2,07 arttı.
İmalat sanayisinde yıllık fiyat artışı yüzde 29,09, madencilikte yüzde 34,15 ve su temininde yüzde 29,70 olarak gerçekleşti.
Enerji ana sanayi grubunda aylık yüzde 3,55'lik artış dikkat çekerken sermaye mallarında yıllık fiyat artışı yüzde 21,55 oldu.
Açıklanan sonuçlar yeni bir vergi veya muhasebe düzenlemesi niteliğinde değil.
Bununla birlikte üretim, ticaret ve yatırım faaliyetlerinde bulunan şirketlerin maliyet muhasebesi, stok yönetimi, satış fiyatları ve finansal planlamaları açısından önemli göstergeler sunuyor.
İşletmelerin genel fiyat endekslerini kendi gerçekleşen maliyetleriyle birlikte değerlendirerek bütçe ve kârlılık analizlerini güncellemesi önem taşıyor.





